Solar Cookers International Network (Home)

 

اجاق هاي خورشيدي ديواري

 ترجمه ي : پدرام اصفهاني

Translated by: Pedram Esfehani

Email: pesfahani@aol.com

اجاق هاي خورشيدي مقاوم در برابر انواع آب و هوا كه از داخل آشپزخانه هم دردسترس هستند .

 

دولتمردان جديد آفريقاي جنوبي به تازگي اعلام كردند ، به منظور اسكان دائمي مردم در زمين ها يك ميليون خانه براي مردم فقير ساخته خواهد شد . ما معتقد هستيم كه در ساخت اين خانه ها بايد توجه بسياري به اجاق هاي خورشيدي ديواري شود .به منظور بررسي بر روي نمومه ي آزمايشي اجاق هاي خورشيدي ديواري كه طراحي پيشرفته تري دارد ، يك نمونه از آن بر روي ديوار يك خانه ي كاه گلي در مكزيك نصب شد . پروژه تا به حال بسيار خوب پيش رفته و اجاق جديد از عهده ي كار ها خوب بر آمده و در كنار همه ي اين موفقيت ها نتايج بسيار جالب و مفيدي به دست آمده و پروژه امتحان اجاق خورشيدي به مراحل پاياني خودش نزديك شده است . در طراحي جديد ، اجاق خورشيدي به ديوار آشپزخانه متصل است و از داخل ساختمان به درون اجاق خورشيدي دري وجود دارد كه كار با اجاق را بسيار ساده و راحتتر كرده است ، به شكلي كه آشپز به راحتي مي تواند از داخل آشپزخانه غذا را در اجاق قرار دهد و يا بردارد . در اين طراحي مسائلي چون در خطر نابودي بودن اجاق به دليل شرايط بد آب و هوايي يا انسان و حيوانات ، هذينه و محلي براي نگهداري اجاق حل شده است . " باربارا كر " از محققان در زمينه ي اجاق هاي خورشيدي مي گويد " كار با اجاق هاي خورشيدي ديواري راحتتر از هر نوع ديگر از اجاق هاست و انتخاب من در پايان اين نوع اجاق ها هستند . "  

يكي از مشكلات بزرگ اجاق هاي خورشيدي ديواري در گذشته آن بود كه نمي توانسيم با آنها خورشيد را در طول روز دنبال كنيم از اين رو فقط در ساعات مشخصي از روز مي توانستيم از آنها استفاده كنيم ، اما اين مشكل در طراحي جديد كاملا برطرف شده است ، تا جايي كه از طلوع تا غروب مي توان از آنها استفاده كرد .  

با افزايش بازتاب كننده هاي داخلي و قرار دادن يك بازتاب كننده ي خارجي بر روي ديواره هاي اجاق مي توان راندماني تا دوبرابر در اجاق داشت .

 

از ويژگي هاي طرح جديد مي توان به موارد زير اشاره كرد :

 

1.     برتر در مقابل تغيير زاويه ي تابش خورشيد در فصول : در طراحي جديدي كه من داشتم از روشي ساده به كمك بازتاب كننده هاي بيشتر كاري كردم كه چه در فصل تابستان كه زاويه تابش به اجاق عمودي است و چه در زمستان كه نور مايل به اجاق مي تابد ، اجاق بدون هر مشكلي به كار خود ادامه دهد . ( تصوير شماره ي 1 ) علت ضخيم بودن ديوار در شكل كاه گلي بودن آن است ، اين اجاق ها براي خانه هاي مدرن تر همان كاراي خانه هاي كاه گلي را دارد و به خوبي عمل خواهد كرد .

2.     برتر در مقابله با شرايط بد آب و هوايي : در طراحي جديد با قرار دادن بازتاب كنند هاي پيشرفته تر و بهتر و با روشي جديد تر حتي در روز هاي ابري در اجاق گرماي كافي وجود دارد و اين اثباتي محكم براي كار كردن اجاق در آب و هواي آلوده و مرطوب است .

3.     برتر در برابر تغيير زاويه ي تابش در روز : با بزرگتر و كشيده كردن اجاق در امتداد شرق به غرب علاوه بر بيشتر شدن فضاي اجاق ، سايه ي ديواره ها در زمان طلوع و غروب كمتر مسئله ساز مي شود و براي جبران سايه ي ايجاد شده با قرار دادن بازتاب كنند اين سايه به كلي از بين رفته است . ( تصوير 2 )

 

توجه ي ويژه و مخصوص :  

اجاق هاي خورشيدي ديواري با بازتاب كننده هاي خارجي از انرژي خورشيدي دوبل استفاده مي كنند ، اما با انجام تغييراتي در اجاق حتي با نداشتن بازتاب كننده ي خارجي مي توان راندماني مشابه داشت . براي اين كار به جاي استفاده از شيشه  ي معمولي در اجاق مي توانيد از پلاستيك دو جداره ي شفاف با ضخامت 9 سانتي متر استفاده كنيد كه در ساختمان هاي شيشه ي كاربرد دارد . فقط در هنگام نصب بايد دقت داشته باشيد كه پلاستيك ها كاملا در جاي خودشان محكم باشند و كاملا هم ايزوله باشند تا بخار غذا وارد آنها نشود .  

هنگامي كه اجاق خورشيدي بخشي از خانه ي فردي است بايد زيبا و با دوام باشد .  

با استفاده از تخته چوب چندلايه كه كاملا صيقلي و رنگ شده مي توان اجاق خورشيدي با دوام و زيبايي داشت ، در طرح آزمايشي كه در سوناما انجام شد مشخص شد كه اين مواد از هر ماده ي ديگر بهتر هستند . براي پوشش شفاف هم از پلاستيك هايي كه درباره ي آن در بالا توضيح داده شده مي توانيد استفاده كنيد .

 

در پايان :

از اجاق هاي خورشيدي انتظار دوام و آسودگي مي رود . طراحي فعلي اجاق هاي خورشيدي ديوار ي به گونه ي است كه فقط در مناطق گرم كار برد دارند . اين اجاق ها را ساكنان نيم كره ي شمالي زمين بايد به ديوار جنوبي  و ساكنان نيم كره ي جنوبي آنها را بايد به ديوار شمالي خانه خود متصل كنند . در مورد عمل كرد اين نوع اجاق هاي  در دومين نشست بين المللي اجاق هاي خورشيدي بيشتر گفتگو خواهد شد .

 

شما با " پاول فانك " به نشاني زير مي توانيد مكاتبه داشته باشيد :

دكتر پاول آ.فانك ، مهندس كشاورزي

 

Address: Dr. Paul A. Funk, Agricultural Engineer
U.S.D.A Agricultural Research Service

Southwest  cotton Ginning Research Laboratory

300 East College Drive

PO BOX 578

Mesilla Park, NM 88046

USA

 

تلفن : (505) 646-6308 , (505) 526-6381

فكس :  (505) 525-1076

email: Pfunk@nmsu.edu

همچنين براي مطالعه ي بيشتر مي توانيد به منابع زير مراجعه كنيد .

  1. اجاق ها خورشيدي ديواري باربارا كر ( چگونه اجاق خورشيدي بسازيم )
  2. نقشه و الگوها
  3. سخنان جان سكات درباره ي اجاق خورشيدي ديواريش

آرشيو سايت اجاق هاي خورشيدي

اين متن به وسيله ي سايت اجاق هاي خورشيدي نوشته و ويرايش شده است ، براي اطلاعات بيشتر مي توانيد باآدرس زير مكاتبه كنيد .

 webmaster@solarcooking.org

 

This document is published on The Solar Cooking Archive at http://solarcooking.org/farsi/walloven-fa.htm. For questions or comments, contact webmaster@solarcooking.org