Solar Cookers International Network (Home)

 

בישול סולארי

שאלות נפוצות.

Version 2.3 -- August 2001

Hebrew Version June 2004

 

 

 

מה הם הסוגים הבסיסיים של תנורי שמש?

 

קיימים שלושה סוגים:

 

 • תנורי קופסא Box cookers
  לסוג זה של תנור היתרון של בישול איטי, המתפזר באופן שווה של כמויות גדולות של מזון. הגיוונים כוללים שיפועים שונים כלפי השמש ומספר הרפלקטורים. תמצאו מאמר הדן בעיצוב בתנורי קופסא סולאריים כאן.

 • תנורי פאנל Panel Cookers
  פיתוח זה שאירע לאחרונה ע"י רוג'ר ברנרד בצרפת. בעיצוב זה, מספר לוחות (פאנלים) שטוחים מרכזים את קרני השמש על סיר שנמצא בתוך שקית פלסטית או קערת זכוכית. היתרון של עיצוב זה הוא בזאת שניתן לבנות את התנורים בשעה קלה בעלות פעוטה. בקניה, תנורים אלו יוצרו עבור פרויקט מחנה פליטים קקומה בעלות של
  2US$ ליחידה.

 • תנורים פראבוליים Parabolic Cookers
  אלו הן בדרך כלל צלחות קעורות שמרכזות את האור לתחתית הסיר. היתרון הוא בכך שהבישול מהיר בערך כמו בכירה רגילה. החסרונות הם המורכבות לבניה, החובה לכוון את התנור לשמש לעיתים קרובות והם עשויים בשימוש לא נכון לגרום לכוויה או פגיעה בעין. חלק מבעיות אלו הוסרו לאחרונה ע"י העיצוב של דר. דיטר שייפרט.

 

קיים כאן מסמך מפורט המציג מספר רב של וריאציות בנושא זה. אפשר להאזין גם למבוא לבישול סולארי, כאן.

 

מי בנה את תנור השמש הראשון?

 

תנור השמש הראשון שאנו יודעים עליו הומצא ע"י הוראס דה-סאוסר, חוקר טבע שוודי ב-1767. ראה מאמר זה למידע נוסף.

 

היכן בעיקר משתמשים בתנורי שמש?

 

ישנם דיווחים אמינים על כך שקיימים בשימוש למעלה מ-100,000 תנורי שמש בהודו ובסין. אנחנו מודעים לפרויקטי תנורי שמש ברב המדינות בעולם. ל-Solar Cookers International הייתה לאחרונה פריצת דרך בקניה ע"י שימוש בתנור שמש מסוג פאנל של ברנרד. יותר מ-5000 משפחות משתמשות בבישול סולארי.

 

לאיזה חום מגיע תנור השמש?

 

הנחת מדחום על החלק החשוף לשמש של תנור השמש תציג במידה רבה את מה שסיר הבישול "מרגיש". מידת החום אליה מגיעים תנורי קופסא ותנורי פאנל תלויה בעיקר במספר ובגודל הרפלקטורים שבשימוש. מידת החום המרבית אליה מגיע תנור קופסא עם רפלקטור אחד היא סביב C˚150 (300˚F) כאשר המזון כמעט מוכן. בכל אופן, טמפרטורות גבוהות אינן נדרשות לבישול. התנור שלך יבשל היטב כל עוד הוא מגיע ל- C˚90 (200˚F). טמפרטורות גבוהות יותר יבשלו כמויות גדולות יותר, מהר יותר ויאפשרו בישול בימים גבוליים; למרות זאת, אנשים רבים מעדיפים לבשל בטמפרטורות נמוכות יותר, מכיוון שאז הם יכולים לעזוב את המזון להתבשל בזמן שהם הולכים לעיסוקיהם. בתנור קופסא עם רפלקטור אחד, ברגע שהאוכל מוכן, הוא רק נשאר חם ואינו נחרך. טוב לזכור ששום מזון אינו מתחמם מעבר ל- C˚100 (212˚F) כל עוד תחולת המים שבו לא התאדתה. הטמפרטורות הגבוהות שמופיעות בספרי הבישול לתנורים רגילים הם לשם נוחיות בלבד ולתוצאות מיוחדות כמו השחמה מהירה.

 

כמה זמן אורך לבשל ארוחה?

 

ככלל אצבע, ניתן לחשב שזמן בישול מזון בתנור קופסא בעל רפלקטור אחד יארך פעמיים לעומת בישול רגיל. בכל אופן, מכיוון שאי אפשר באמת לשרוף את המזון, אין חייבים להשגיח על התנור שמש או לערבב בזמן הבישול. ניתן פשוט לשים מזונות שונים במספר כלים ואז לחזור מאוחר יותר במשך היום כאשר בכל כלי המזון יהיה מבושל היטב ויישאר חם.

 

תנורי פאנל מבשלים כמויות קטנות יותר, בדרך כלל בכלי אחד, אבל לעיתים קרובות מעט מהר יותר. מספר אנשים דיווחו על הצורך לערבב את המזון מדי פעם כאשר הם מבשלים בסוג זה של תנור כדי לוודא פיזור החום בצורה שווה במזון.

 

בישול בעזרת תנור פראבולי דומה מאוד לבישול רגיל על כירה. מאחר וקרני שמש מרוכזות ישירות לתחתית הכלי, הכלי מתחמם ומבשל במהירות רבה. המזון עשוי להישרף. כך שחייבים לבחוש ולהשגיח בקפדנות.

 

האם חייבים לסובב את התנור שמש כדי לעקוב אחר השמש?

 

איך צורך לסובב תנורי קופסא עם רפלקטור אחורי אחד אלא עם מבשלים קטניות, בישול שיכול לארוך עד 5 שעות. את תנורי הפאנל יש לסובב לעיתים קרובות יותר מאשר תנורי קופסא, מאחר ויש להם רפלקטורים בצד שעשויים להצל על הסיר. השימוש בתנורים פראבולים הוא הקשה ביותר לשמירה על מיקוד. תנורים אלו זקוקים לכיוון כל 10 עד 30 דקות, כתלות באורך המוקד.

 

האם עלי להקדיש זמן ולבנות תנור קופסא מחומרים "אמיתיים" כמו דיקט וזכוכית או שקרטון טוב מספיק?

 

כל עוד אין צורך בתנור שצריך להישאר בחוץ אפילו בגשם, תנור מקרטון בהחלט מספק. עם קרטון קל יותר לעבוד והוא מחזיק חום בצורה טובה. מספר אנשים שאנחנו מכירים השתמשו באותו תנור קרטון במשך 10 שנים.

 

האם מראה תשמש כרפלקטור טוב יותר?

 

בזמן שמראות משקפות טוב יותר מאשר חומרים פשוטים כמו רדיד אלומיניום, נראה שהרווח אינו שווה את התוספת לעלות והשבירות הכרוכים בשימוש במראה.

 

האם עוזר לצבוע את הקירות בשחור?

 

מספר אנשים מעדיפים לצבוע את הקירות בשחור במחשבה שהתנור יתחמם יותר. נראה שלמרות שהקירות יתחממו יותר, המזון לא בהכרח יהיה חם יותר. אנחנו מעדיפים לכסות את הקירות הפנימיים ברדיד אלומיניום כדי לגרום לאור לרצד עד שיפגע בכלי הכהה או התחתית הכהה. מאחר והתחתית במגע עם הכלי, החום שהתחתית קולטת יעבור לתוך הכלי בקלות.


באיזה צבע כדאי להשתמש?

 

במדינות מתפתחות ניתן להשתמש בספריי צבע שחור שעל התווית כתוב "אינו רעיל לאחר הייבוש". ולא, צבע טמפרה יעבוד, אבל חייבים להיזהר לא לשטוף אותו כאשר רוחצים את הסיר. משתמשי תנורי שמש באוגנדה דיווחו שהם משתמשים בכלי אלומיניום שהושחרו בחלקם החיצוני ע"י מדורה.

 

האם זכוכית עדיפה על פלסטיק כחלון?

 

אנשים בד"כ מדווחים שזכוכית מספקת בערך 10% של ביצועים טובים יותר מאשר פלסטיק. ויש סיבה להאמין שבתנאי רוח זכוכית עדיפה מאחר ואינה זזה ברוח המאפשר איבוד חום מהתנור. למרות זאת, פלסטיק, מומלץ לעיתים קרובות מכיוון שהוא הרבה פחות שביר, ניתן לשינוע בקלות רבה יותר ועובד טוב מאוד. מעטה פלסטיק מצוין, קל להסגה, הן שקיות הבישול (קוקי). הן מוצעות למכירה בחנויות מכולת ועולות פחות מ-1$ לשקית. סוגים אחרים של פלסטיק יתאימו גם הם. Plexiglas עובד היטב.

 

איזה סוג כלי המתאים ביותר?

 

באופן אידיאלי, נרצה להשתמש בכלי קל משקל, לא עמוק שהוא גדול במעט מכמות המזון שנרצה לבשל בו. נראה שמחבתות מתכת הן הטובות ביותר. חנויות חומרי בנין בארה"ב מציעים מחבתות מתכת כהות הנקראות Graniteware. סירי אלומיניום מבריק מאוד נפוצים במדינות מתפתחות, ניתנים לצביעה בשחור או ניתנים להשחרה באש. כלים מברזל יציקה יעבדו, אבל, יהיה אנרגיה סולרית נוספת נדרשת כדי לחמם את הסיר עצמו בנוסף למזון, כך שהם לא יעבדו בתנאים גבוליים.

 

מהו הבידוד הטוב ביותר לשימוש?

 

אם תרצו, אפשר לבודד את קירות התנור במגוון חומרים. פיברגלס או Styrofoam בדרך כלל אינו מומלץ מאחר והם פולטים ריחות רעים כשהם מתחממים. חומרים טבעיים כמו כותנה, צמר, נוצות ואפילו נייר עיתון מקומט ישמשו היטב. אנשים רבים משאירים את הקירות ריקים ממילוי כל שהוא ומעדיפים לשים חתיכת קרטון מגולגלת בתוך חלל האוויר בין הקירות כדי ליצור תנור קל יותר ונראה שפיתרון זה הולם. רב איבוד החום של תנורי הקופסא הם דרך הזכוכית או הפלסטיק, לא דרך הקירות. זו הסיבה שאחוזי יעילות אחדים כאן ושם בקירות התנור אינם משפיעים במידה רבה על הטמפרטורה הכללים וכוח הבישול.

 

האם אפשר להשתמש בחומרי "הי-טק" כדי להפוך את התנור הסולארי ליעיל יותר?

 

יצירת תנור בעל ביצועים גבוהים ע"י שימוש בחומרים משובחים יהפוך את תנור השמש למושך יותר לאנשים במדינות מפותחות. במדינות אלו, בישול מהווה אחוז קטן שהאנרגיה היומית הנצרכת, אבל זה רק מפני שאנשים במדינות המפותחות צורכים כמות עצומה של אנרגיה לצרכים אחרים (נהיגה, תאורה, מיזוג אויר וכד'). הצגת הבישול הסולארי לאנשים אלו היא דרך טובה להראות להם שניתן לשלב אנרגיה חליפית לחייהם. בישול סולארי וייבוש בגדים בחוץ על גבי חבל הן הדרכים הפשוטות ביותר, הזולות ביותר לשימוש באנרגיה סולארית כדי לקזז מעט מצריכת האנרגיה הגבוהה. בתקווה שזה יפתח בפניהם את האפשרות לשימוש באנרגיה חליפית גם בתחומים אחרים.

 

מיליוני אנשים עניים מסביב לעולם, עדיין מבשלים מעל מדורה עשנה כל יום. כדי למצוא עץ למדורה, עליהם ללכת הרבה שעות כל יום. לעניים עירוניים אחרים אין גישה לעץ כך שהם חייבים להוציא עד למחצית משכרם עבור דלק לבישול. אנשים אלו לעולם לא יוכלו להרשות לעצמם תנורים עשויים חומרי הי-טק.

 

כך שזה תלוי בך, להחליט איזה אוכלוסיה רוצים לשרת. ניתן לעבוד וליצור את התנור שמש המעשי ביותר לאנשים במדינות המפותחות כדי לעזור ולהוביל אותם לעתיד ירוק יותר, או שניתן להשקיע באיך ליצור תנורים מחומרים מקומיים זמינים וזולים לאנשים במדינות עניות שאינם יכולים להרשות לעצמם יותר מזה.

 

העם ניתן לעקר מים בתנור שמש?

 

כן, בכל שלושת הסוגים, ניתן להרתיח מים. עובדה שאינה מוכרת היא שבכדי להכין מים בטוחים לשתיה, יש צורך לפסטר אותם בלבד, לא לעקר. פסטור מתרחש ב- - C˚65 (150˚F) במשך 20 דקות. הטיפול הזה הורג את כל גורמי המחלה האנושיים, אבל אינו מבזבז אנרגיה הנדרשת כדי להביא את המים לרתיחה. אחת הסיבות שלאנשים נאמר להרתיח מים היא שמדי-טמפרטורה נפוצים בהרבה מקומות ופעולת הרתיחה משמשת במדד לטמפרטורה. דר. רוברט מטקלף כתב מאמר שניתן ללמוד ממנו הנקרא:

התקדמות בפסטור מים סולארי. ניתן למצוא עוד מקורות בדף המסמכים שבארכיון Solar Cooking.

 

האם ניתן להשתמש בתנור קופסא להכנת שימורים?

 

כן, אבל פירות בלבד. אין לשמר ירקות או בשר בתנור שמש, מאחר שמוצרי מזון אלו חייבים להישמר בקופסה תחת לחץ! ניתן למצוא מידע על שימורים כאן.

 

אם תנור שמש כל כך טוב למה לא כולם משתמשים?

 

כאן עובדים משתנים רבים. בראש ובראשונה, הרב המוחלט של אוכלוסיית העולם אינם אפילו יודעים שאפשרות בישול עם השמש קיימת. כאשר הם נוכחים לדעת ישנה התלהבות כמעט בכל העולם, בעיקר באזורים בהם איסוף חומר בעירה ותהליך הכנת המזון מעל מדורה עשנה הוא נטל כבד. יש גורמים רבים שצריכים להתקיים כדי לאפשר לאנשים עניים לבשל סולארית על בסיס קבוע. הפרויקטים המוצלחים ביותר הם אלו אשר הצורך היה הגדול ביותר, מזג אויר אוהד ביותר וכאשר מקדמי הבישול הסולארי נקטו בגישה ארוכת טווח ביחס למסורת. דוגמא לכך היא העבודה של Solar Cookers International במחנה הפליטים קקומה בקניה.

 

אם משתמשים בקופסת קרטון, יש חשש שהיא תידלק?

 

לא, נייר נשרף ב- 451˚ F, והתנור שלך לא יגיע לטמפרטורה הזו.

 

באיזה חלק מהשנה ניתן לבשל?

 

באזורים טרופיים ובדרום ארה"ב ניתן לבשל כל השנה כתלות במזג האוויר. באזורים צפוניים כמו קנדה ניתן לבשל בכל פעם שבהיר למעט בשלושת החודשים הקרים ביותר של השנה. לחץ על התמונה כדי לראות מפה המציגה שאת כמות אור השמש שכל איזור בעולם מקבל.

 

איזה מזון כדאי שאנסה תחילה בתנור החדש שלי?

 

כמזון ראשון טוב לנסות כמות קטנה של אורז, מאחר שזה קל למדי ונראה שונה מאוד כשהוא מבושל מאשר נא. עוף או דגים יהיו גם הם קלים לבישול. ראה עצות לבישול או זמני בישול.


 

התנור שלי מגיע לטמפרטורה של 250˚ F. האם זה אינו מספיק כאשר המתכון מציין 350˚ F או אפילו 450˚ F?

טמפרטורה של 250˚ F מספיקה בהחלט לכל סוגי הבישול. זכרו שמים אינם יכולים להתחמם מעבר ל- C˚100 (212˚F). לכן, אם מבשלים מזון שמכיל מים, הוא אינו יכול להתחמם מעבר לזה גם כן. ספרי בישול רגילים מציין מידות חום גבוהות כדי לקצר את זמן הבישול ולצרכים של השחמה. ברב תנורי השמש הבישול פשוט אורך יותר זמן, אבל מכיוון שהשמש זורחת ישירות על מכסה הסיר, המזון מושחם גם כן כמו בתנור רגיל.

 

 

 

 

 

 

מה יקרה אם השמש תעלם מאחורי העננים בזמן בישול?

 

המזון ימשיך להתבשל כל עוד יש לך 20 דקות שמש בשעה (כשמדובר בתנור קופסא). לא מומלץ בשר כאשר קיימת האפשרות לעננות ניכרת. מידע נוסף על בטיחות המזון, כאן. אם ניתן להיות בטוחים שהשמיים יישארו בהירים, ניתן לשים בכלי כל סוג מזון בבוקר, לכוון את התנור דרומה, והאוכל יהיה מבושל כאשר תחזור הביתה בסוף היום.

 

אני מתכנן לעשות פרויקט במדע על תנור שמש, מה עלי ללמוד?

 

אם מתכננים לעשות פרויקט במדע, Solar Cooker International מעוניינת שתדעו שמחקרכם יכול לעזור להרחיב את הידע העולמי על בישול סולארי ועשוי להיות לעזר רב לאנשים מסביב לעולם. עליהם להיות מודעים שקל לבנות תנור שמש בעל ביצועים גבוהים אם יש לך גישה לחומרים מודרניים. למרות זאת, ליותר ממיליארד אנשים עניים בעולם, שעשויים באמת ליהנות מבעלות על תנור סולארי, אין גישה לחומרים אלו. כלומר מחקרכם יהיה מועיל ביותר אם יתרכז בפישוט עיצוב התנור או שימוש בחומרים פשוטים מקומיים. למידע נוסף ראה נושאים דרושים למחקר.

 

איזה מקורות זמינים ברשת?

 

Solar Cookers International נותני חסות ל- Solar Cooking Archive ב-WWW בכתובת http://solarcooking.org שם תמצא תוכניות בנייה מאוירות, צילומים, מסמכים, ומדריך בינלאומי של מקדמי הבישול הסולארי. שלוש פעמים בשנה עלון חדשות, Solar Cooker Review נמצא גם כן. מסמך מצוין לקריאה נוספת העולם המתפתח של בישול סולארי שנכתב ע"י ברברה קר. תמצא מספר תוכניות קוליות להם תוכל להאזין און-ליין כאן. לא לשכוח לקרא על בטיחות העין כאן.

 

ניתן להירשם כמנוי לרשימת דיוור Solarcooking-L ע"י מילוי הפרטים כאן. אם מעוניינים לצפות בהודעות ישנות בארכיון של קבוצה זו, בקרו Message archive (כמו כן, Older messages archived here).

Hit Counter