Solar Cookers International Network (Home)

 

از ساخت تا استفاده از یک اجاق خورشیدی

نوشته ی Joe Radabaugh ترجمه ی پدارم اصفهانی

 

اگر علاقه مند به صرفه جویی در مصرف انرژی هستید به شما پیش نهاد می کنیم اول از اجاق های خورشیدی شروع کنید . با بالا رفتن سطح آگاهی مردم نسبت به وظعیت سوخت در جهان هر روز به تعداد علاقه مندان به استفاده ار انرژی خورشیدی افزوده می شود . در طی این چند سال از سوی علاقه مندان به انرژی های خورشیدی طرح های بسیار جالبی داده شده است اما همه ی این طرح ها در یک سطح و راندمان یکسان نیستند حتی بعضی از آنها تنها در ارتفاعات مختص به خودشان کار می کنند . چند دهه ی پیش نسل افرادی که سعی داشتند استفاده از انرژی خورشیدی را در زندگی روز مره وارد کنند در حال نابودی قرار گرفت ، در این دوره از سوی تعداد اندکی از طراحان که به کار خود در زمینه ی انرژی خوزشیدی داده می دادند طرح های بسیار جالبی برای ساخت اجاق های خورشیدی داده شد ، اما به دلیل کمبود بودجه تعداد انگشت شماری از آن ها ساخته شد .

 

در این روزها تعداد بسیاری از مردم سعی در استفاده از انرژی خورشیدی در زندگی روزمره ی خود دارند ، به نظر ما اولین قدم برای درک این انرژی ، استفاده از اجاق خورشیدی است ، چون این وسیله بسیار کارامد و تجربه ی بسیار خوبی برای کار های بعدی است .

 

radabaugh30_2.jpg - 9189 Bytesاجاق خورشیدی که در مقابل درخشش خورشید در حال کار است .

 

شروع یک سرگرمی جالب :

ما در این مقاله به شما روش ساخت اجاق خورشیدیی که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید را آموزش خواهیم داد ، این اجاق خورشیدی بر خلاف ظاهر ساده اش بسیار کارامد و مقدمه ی بسیار مناسبی برای کار های بعدی شما خواهد بود .

 

radabaugh30_3.jpg - 7092 Bytesاین اجاق خورشیدی در حال طبخ برنج ، گوشت ، گوجه و کدو در فصل زمستان است.

 

در نگاه اول شاید طراحی این اجاق خورشیدی برای شما بسیار ساده به نظر آید اما همین طرح ساده حاطل تلاش بسیار زیاد طراحش بوده است . برای این که بهتر این اجاق خورشیدی را درک کنید پس از ساخت آن می توانید آن را در آزمایش های مختلف مهک بزنید .

 

هذینه ی ساخت این اجاق خورشیدی بسیار کم بوده و کارایی بسیار زیادی دارد . هذینه ی ساخت این اجاق خورشیدی کمتر از 10 دلار می باشد .

 

radabaugh30_4.jpg - 8777 Bytesنمایی از این اجاق خورشیدی در زمان کار

 

مواد مورد نیاز برای ساخت اجاق خورشیدی :

اولین قدم برای ساخت اجاق تهیه ی مقوا از یک مرکز خرید می باشد . بخش بعدی کار تهیه ی دو جهبه ی مقوایی است که بتوان آن ها را در یک دیگر جای داد .( به شما توصیه می کنیم از دو جعبه ی مریع شکل استفاده کنید چون در مراحل برش کار شما بسیار راحت تر خواهد شد ) . بهترین جعبه برای استفاده برای جعبه ی درونی جعبه ی با دهانه یی با 120 تا 160 اینچ مربع و عمقی در حدود 9 تا 12 اینچ می باشد . جعبه ی بزرگتر که اطراف جعبه ی کوچکتر را در بر می گیرد باید از هر سمت 2 تا 3 اینچ بزرکتر از جعبه ی درونی باشد .

 

radabaugh30_5.jpg - 5672 Bytesنمایی کلی از طرز قرار گرفتن دو جعبه و طرز قرار دادن مقوا های تا شده در کف جعبه ی بزرگتر .

 

ساخت :

دستگاه از دو بخش اصلی ساخته شده است ، بخش اول آن بخش بازتاب کننده و بخش دوم آن بخش نگهداری مواد غذایی .

 

مواد مورد نیاز :

  1. مقداری مقوا بسته به اندازه ی اجاق خورشیدی .
  2. مقداری ورقه ی فوبل با پهنای 18 اینچ ، این وسیله وظیفه ی بسیار مهمی را بر عهده خواهد داشت و هر چه این فویل قابلیت بازتاب بیشتر داشته باشد بهتر است .
  3. یک قطعه شیشه ی نسبتا محکم و با ابهادی کمی بزرگ تر از مهانه ی جعبه ی درونی ، به شما توصیه می کنم از شیشه هایی که دارای خط خوردگی و مات شده گی هستند استفاده نکنید .
  4. مقداری رنگ مشکی
  5. ( برای جعبه های مربع شکل : ) کش پهن با پهنای حدود 8/3 اینچ
  6. ظرف حلبی که اندازه ی جعبه ی درونی باشد و در صورت امکان دیواره ها را تهد فشار قرار ندهد .
  7. مقداری پارچه کتان ، حتی می توانید از لباس های کتان کهنه استفاده کنید .
  8. مقداری نخ

 

جعبه ی کوچکتر درونی را در جعبه ی بزرگ تر قرار دهید و ارتفاع آن ها را اندازه کنید ( مانند شکل بالا) و مقداری مقوا را چند لایه کنید و در کف جعبه ی بزرگتر بچسبانید تا کف آن محکم شود و ارتفاع دهانه ها اندازه شود به طوری که دهانه ی جعبه ی درونی 1 اینچ از دهانه ی جعبه ی بزرگتر پایین تر قرار گیرد . اگر باز هم مقوا داشتید فضای خالی بین دیواره های دو جعبه را با آن ها پر کنید تا اجاق شما استهکام خوبی پیدا کند .

 

 دوتا از زبانه های در جهبه ی بزرگتر را که روبه رو ی هم قرار دارند به طرف داخل و دوتای دیگر را به طرف بیرون تا کنید .

 

radabaugh30_6.jpg - 7403 Bytesنان طبخ شده با اجاق خورشیدی .

 

در مرحله ی که فضای بین دو جعبه را با مقوا پر کردید ، ارتفاع مقوا های قرار گرفته در این فضا بیشتر از ارتفاع دهانه ی جعبه ی درونی نشود ، چون بر روی این دهانه شیشه ی قرار خواهد گرفت و پستی و بلندی داشتن این بستر باعث کج قرار گرفتن شیشه می شود .

 

radabaugh30_7.jpg - 10657 Bytesراهنوای ابعاد و نسبت های استفاده شده در اجاق ، به کمک این راهنما می توانید مقوا ها را ذقیق تر برش دهید .

 

حالا داخل جعبه ها را با رنگ مشکی کاملا مشکی کنید . به کمک چسب رقیق و مالیدن آن به دیواره های جعبه می توانید داخل جعبه ی کوچک را محکم کنید .

 

توجه : هنگامی که اجاق را برای اولین بار در مقابل خورشید قرار می دهید ، شروع به دود کردن می کند و حتی بهضی از بخش های چسب دار دستگاه چروک می خورد ، نگران نباشد این اتفاقات معمولی است . بعد از مشاهده این اتفاقات اجاق را از مقابل خورشید بردارید و با دوباره چسب زدن و تعمیر کردن دستگاه را بازسازی کنید و چروک های به وجود آمده را صاف کنید .

 

محاسبات :

 

با توجه به الگویی که در تصویر بالا می بینید می توانید بخش های مقوای دستگاه را به راحتی ببرید ، البته توجه داشته باشید در اجاق های مربعی ابعاد این قسمت ها برابر خواهد بود و در اجاق های مستطیلی این بخش ها دو به دو برابر می شوند و زاویه ی 67 درجه ی ان را می توانید به کمک نقاله محاسبه کنید . می توانید مقوا را چهار تاء کرده و با یک برش همه قطعه ها را بریده باشید .

 

radabaugh30_8.jpg - 9060 Bytesبخش نگهدارنده ی شیشه را با دقت درست کنید تا شیشه در جای خودش محکم باشد .

 

شیشه را بر روی دهانه ی جعبه کوچک قرار دهید و کمی آن را فشا دهید تا اگر مقوا های تا شدی بین دیواره ی جعبه ی داخلی و بیرونی یک ارتفاع نیستند ، پرس شوند و بستر مناسبی برای شیشه ایجاد کنند .

 

نسب آلمینیوم ها در بخش متمرکز کننده :

لوله ی فویل را در دست گرفته و با انگشت اشاره ی خود به آرامی بر روی سطح لوله به دنبال شروع نوار فویل بگردید ، دقت کنید که در این زمان بر روی لوله ی فویل فشار نیاورید که امکان دارد در همین فشار های کوچک باعث به وجود آمدن حباب هایی در مراحل ساخت شود که از کیفیت اجاق می کاهد .

radabaugh30_9.jpg - 7061 Bytesاگر جعبه ی که از آن استفاده می کنید دستگیره های مانند شکل بالا دارد می توانید در هنگام تا کردن زبانه های جعبه ی بزرگ به سمت داخل روی آنها پوشانده می شود .

 

مقداری از چسب را با کمی آب مخلوط کنید تا به اندازه ی دو تا سه قاشق سوپ خوری چسب رقیق داشته باشید . حالا به کمک پارچه های کتانی یک سمت فویل را به چسب آقشته کنید و حالا با دقت این فویل چسب خورده را بر روی سطحی از مقوا که طبق الگوی بالا برش داده بودید بچسبانید . اگر در هین مراحل کار فویلی هر دو رویش چسبی شد از آن استفاده نکنید و دوباره تکه ی دیگری از فویل را امتحان کنید . پس از این کار لبه هایی از فویل که از اطراف بیرون زده است را تاء کرده تا سطحی کاملا صاف و کشیده و براق داشته باشید .

 

اتصال بازتاب کننده :

 

 پس از برش مقوا های اجاق آن ها را کنار هم قرار دهید و بعد پارچه های کتانی که به کمک آن ها چسب را روی فویل ها مالیده بودید را با ابعاد 4 در 18 اینچ ببرید و بعد دوباره آن ها را چسبی کنید و از پشت مقوا ها به فاصله ی میان درزها بچسبانید ( به شکل زیر نگاه کنید ) . پس از خشک شدن پارچه ها مشاهده خواهید کرد که آن ها به صورت فنری در می آید .

 

برش تکه های کاغذ :

 

می توانید پارچه های چسبی شده را به حاشیه ی مقوا وصل کنید و بعد آن ها را دو به دو به یک دیگر وصل کنید .

radabaugh30_11.jpg - 8464 Bytes

طریقه ی اتصال باله ها و پارچه ها به یک دیگر

 

اتمام کار ، راه اندازی:

حلبی سیاه رنگی که در مراحل قبل به آن اشاره کردیم به ما در سرخ کردن غذا ها با روغن کمک بسیار می کند . با بالا بردن قدرت اتصالات می توانید از ظرفی استفاده کنید که فشار را افزایش می دهد ، این باعث می شود غذا در مدت کوتاه تری آماده شود . اگر از ظروفی که دارای دستگیره هستند استفاده کنید می توانید به راحتی غذا ها را جابجا کنید . شیشه ی که قرار بود بر روی دریچه ی جعبه ی کوچکتر قرار گیرد را تمیز نگهدارید و اگر در طول طبخ بر روی آن بخار به وجود آمد آن را تمیز کنید .

radabaugh30_12.jpg - 6932 Bytesقسمتی از لبه های باله که فویل روی آن ها را می گیرد .

 

قرار دادن اجاق در مقابل خورشید : از چند سنگ استفاده کنید تا اجاق را ثابت نگهدارید . اگر تنها از یک سنگ برای نگهداشتن اجاق استفاده کنید حتی با وزیدن باد بسیار آرام اجاق کج می شود .

مراقبت : در هنگام کار اجاق در اطراف آن باشید و هرگز به خورشید نگاه نکنید . اجاق را پشت به خورشید حمل کنید و وظعیت ارتفاع و سمت خورشید را چک کنید .به کمک درازای دست خود می توانید ارتفاع خورشید را بدون نگاه کردن به آن پیدا کنید . حالا به دقت اجاق را در مقابل درخشش خورشید قرار دهید .

 

باد: به دلیل شکل دستگاه اگر در هنگام وزش باد مشاهده کردید که وزن سنگ ها برای نگهداشتن اجاق کافی نیست ، با کمک فشار آوردن به کناره های آن می توانید به آن شکلی آیرودینامیک دهید .

 

radabaugh30_13.jpg - 4696 Bytesبرای چسبانددن پارچه ها ابتدا دو به دو باله ها را به هم متصل کنید .

radabaugh30_14.jpg - 4270 Bytesپارچه را به شکل زیر نسب کنید .

 

 

روش طبخ :

 

بخار حاصل از به جوش آمدن غذا ها در صورتی که از دریچه های دستگاه خوارج نشود باعث اختلال در کار آن می شود . در صورتی که بخار حاصل به سرعت از دستگاه خارج شود و ظرفی که در آن غذا طبخ می شود به رنگ مشکی باشد ، زمان طبخ به اندازهی بسیار زیادی کاهش می یابد . توجه داشته باشید که بهتر است از رنگ و چسب بدون مسمومیت در دستگاه استفاده شود که اگر غذایی در آن طبخ شد باعث مسمومیت نشود .

در هنگام طبخ حبوبات و دانه ها به این موضوع توجه داشته باشید که این مواد منبسط می شوند . شما می توانید بر روی بدنه ی دستگاه دریچه ی ایجاد کنید تا اگر غذایی سر ریز شد از آن دریچه خارج شود . اگر غذا شروع به جوشیدن کرد در آن را به آرامی باز کنید تا کمی از فشار موجود در ظرف کاسته شود . اگر پس از طبخ غذا به علت محکم بودن در ظرف نتوانستید در آن را باز کنید ، به آرامی به دریچه ی هوای آن زربه وارد کنید تا با خروج بخار از فشار کاسته شود .

radabaugh30_15.jpg - 7662 BytesMaking the slip-in piece

 

radabaugh30_16.jpg - 2824 BytesHinged collector panels in the folded position

radabaugh30_17.jpg - 6691 BytesAttach the slip-in piece to the upper collector

 

 

سعی کنید در هر بار استفاده از اجاق مقدار بیشتری دانه ی جو را با آن طبخ کنید ، ابتدا کمی صبر کنید تا غذا به جوش آید سپس مقداریی دانه ی جو به آن اضافه کنید . شروع به مهک زدن قدرت اجاق کنید هر بار به غذا های مختلف و در اندازه های مختلف در اجاق غذا قرار دهید . ( غذا هایی مانند : جو ، گوجه فرنگی و ...)

 

لوبیا : به اذای هر 1 پیاله لوبیا 2.5 پیاله آب استفاده کنید . اگر در هین آزمایش زمان پخت به درازا کشید باز هم مقداری آب به آن اضافه کنید . لوبیا چیتی زمان بیشتری برای طبخ نیاز دارد .

 

جو : اگر قبل از طبخ جو کمی صبر کنید تا آب گرم شود سپس به آن جو را اضافه کنید . از نسبت دو به یک برای میزان آب و جو استفاده کنید . اگر جو را از همان ابتدای کار در آب سرد قرار دهید ، جو طبخ می شود اما زمان درست شدن آن بسیار طولانی تر خواهد شد .

 

سبزیجات : این مواد در زمانی کوتاهتر نسبت به لوبیا طبخ می شوند و در هنگام طبخ نیازی به آب ندارند . حتی در زمان طبخ این مواد می توانید به آن ها حبوبات و جو اضافه کنید . گوجه بسیار زیبا و با پوستی درخشان طبخ خواهد شد . کدو های زمستانی فقط پوستشان طبخ می شود و درونشان کامل درست نمی شود . دانه ها در ظرفی که قادر به نگهداری بخار در خودش باشد بهتر درست می شوند .

 

نان : نان در ظرف مشکی بهتر درست می شود . خمیر را آماده کنید و کمی سطح آن را چرب کنید ، حالا آن را در اجاق قرار دهید . نان کمی پف خواهد کرد و شاید کمی سخت از ظرف خوارج شود ، با کمی ضربه زدن به آن می توانید آن را از ظرفش خوارج کنید .

 

پیتزا و کلوچه : این مواد بسیار سریع آماده می شوند .

 

دیگر مواد : دارچین ، ماکارانی ، کیک ، دانه های انواع مواد ، نان ، کلوچه و هر چیزی که فکرش را می کنید امتحان کنید .

 

زمانی که غذا طبخ شد می توانید شیشه ی که در مراحل ساخت آن را تهیه کرده بودیم را بر روی اجاق قرار دهید تا غذا برای مدتی گرم باقی بماند .

 

Hit Counter

This document is published on The Solar Cooking Archive at http://solarcooking.org/farsi/heavens-flame-fa.htm. For questions or comments, contact webmaster@solarcooking.org