Solar Cookers International Network (Home)

 

آرشیو سایت اجاق های خورشیدی

  کنسرو میوه با اجاق های خورشیدی

  مترجم : پدرام اصفهانی

Translated by Pedram Esfehani

Email: pesfahani@aol.com

 

الینور شایمل : " اگر از اجاق های خورشیدی جعبه ی فقط برای یک کار بتوان استفاده کرد ، آن کار برای کنسرو ها خواهد بود . " مراحلي که بر روی کنسرو ها در اجاق های خورشیدی جعبه ی صورت می گیرد بسیار شبیه آن چیزی است که در اجاق های معمولی انجام می شود . از آن لحظه که شما کار بر روی کنسروها را شروع می کنید تا آن زمان که کار کاملا تمام شود ، 10 دقیقه زمان نیاز است . یکی از مزیت های تهیه ی کنسرو با اجاق های خورشیدی آن است که میوه رنگ طبیعی و براق خود را در کنار گرمای ملایم خورشید از دست نمی دهد .

  الینور آن چنان به تهیه ی کنسرو با اجاق های خورشیدی جعبه ی علاقه مند است که در کتاب خود با عنوان " کتاب آشپزی خورشیدی الینور " یک فصل را به تهیه ی کنسرو با اجاق های خورشیدی جعبه ی اختصاص داده است .

  او معتقد است که این کنسروها ، همانند کنسرو های تجاری حاوی آب میوه و چاشنی و حتی حفاظ هم هستند .

  روش کار الینور به صورت زیر است : در ابتدا تعدادی ظرف شیشه ی تمیز که درب هم دارند تهیه کنید ، مقداری میوه یا گوجه فرنگی که می خواهید آنها را کنسرو کنید ، شکر یا نمک بنا به ماده ی که می خواهید کنسرو کنید و مقدار کافی آب ، این مقدار آب باید به اندازه ی باشد که ظرف ها را بتوانید کامل پر کنید . ابتدا آب ، میوه ها یا گوجه فرنگی ، نمک یا شکر را در ظرف ها بریزید ، سپس آنها را در اجاق خورشیدی قرار دهید و درب آنها را کمی ببندید ، هنگامی که مواد غذایی در زیر درب شروع به جنب و جوش کرد می توانید مطمئا باشید که مواد غذایی استریل شده اند ، در همین حالت درب ظرف ها را تا جایی که قدرت دارید محکم و آنها را تمیز کنید ، سپس به سرعت آنها را سرد کنید ، از آرام سرد شدن آنها جلوگیری کنید .

  اگر درب ها نوار پلاستیکی داشته باشند داخل ظرف بخار می کند ، مواد غذایی داخل شیشه ها پس از سرد شدن متراکم می شوند بنابر این در ظرف خلاء به وجود می آورند ، برای آنکه از ایزوله بودن ظرف ها مطمئا شوید می توانید به آنها با قاشق ضربه بزنید اگر صدای پر بودن داد کنسرو درست است ، روش دوم ساده تر است ، با قدرت درب کنسرو ها را فشار دهید اگر سالم باشند نباید بالا و پایین بروند . اگر ظرفی را مشاهده کردید که در ایزوله شدن مشکل داشت درب آن را باز کنید و کمی آن را بیشتر پر کنید و مراحل بالا را دوباره برای آن انجام دهید .

  این روش برای تهیه ی کنسرو های ترش و اسیدی مناسب است ، موادی که از آنها می توان برای تهیه ی کنسرو اسیدی استفاده کرد میوه ها ، گوجه فرنگی و همچنین آب میوه ، مربا یا غلیظ شده ی آنهاست .

  توجه : هرگز گوشت و سبزیجات را در اجاق خورشیدی جعبه ی خود  کنسرو نکنید .

توجه : هرگز در کنسرو خود از شاخه ی جعفری صحرایی برای جلوگیری از مسمومیت استفاده نکنید چون باعث از بین رفتن اسید محیط می شود .

 

متن بالا  در سایت اجاق های خورشیدی تهیه شده  است ، برای کسب اطلاعات بیشتر وبیان نظرات خود با آدرس پست الکترونیکی webmaster@solarcooking.org  می توانید مکاتبه داشته باشید .

Hit Counter

This document is published on The Solar Cooking Archive at http://solarcooking.org/farsi/canning1-fa.htm. For questions or comments, contact webmaster@solarcooking.org