Solar Cookers International Network (Home)

 

اجاق خورشيدي دو حالتي :

 

مترجم : پدرام اصفهانی

Translated by : Pedram Esfahani

Email : pesfahani@aol.com

 

نوشته ي : تي يانگ اچ تان

زماني كه من در مالزي زندگي مي كردم ، كشوري كه بسيار نزديك به خط استوا است ، اجاق خورشيدي دست سازم هنگامي كه ارتفاع خورشيد بسيار زياد مي شد عمل كرد خوبي از خودش نشان نمي داد . در نواحی استوایی و نواحی گرم سیری به علت بالا و وسیع بودن نوار های حرکت خورشید اجاق خورشیدی باید به شکلی طراحی شود که در هر لحظه پهنای وسیعی از آسمان در مقابل آن باشد . اجاق خورشیدی دو حالته با طراحی جالبی که در زیر به شرح آن خواهیم پرداخت به گونه ی است که به راحتی هر حالت چه دور از خط استوا و چه نزدیک خط استوا به راحتی کار می کند .

 

اجاق خورشيدي دو حالتي با ورقه ی مقوایی یا پلاستیکی ، به نسبت 3 در 4 که یک روی آن با آلومینیم پوشانده شده ( مانند آنچه در شکل زیر مشاهده می کنید ) ساخته می شود . از برتری های دیگر اجاق خورشيدي دو حالتي ، ارزان قیمت بودن ، ساده ، راحت برای ساخت و ارزان برای تولید انبوه بودن است .

 

ابتدا طبق الگوی داده شده بر روی ورقه ی به نسبت 3 در 4 اجاق خورشيدي دو حالتي را رسم کنید . ابتدا تمامی خط های پیوسته را ببرید و بعد خط چین ها را به همان شکل خط چین شده ببرید . مطمئن شوید که تمامی نقطه چین ها بریده شده و ورق ها به راحتی می توانند حرکت کنند . سپس مانند شکل دو سوی اجاق را به هم نزدیک کنید و بر روی آلومینیم آن چسب بپسبانید تا شکلی درست به خود بگیرد . حالا اجاق آماده ی استفاده است .

برای مدار های پایین خورشید ( زیر 65 درجه ) دو مثلث دو سوی اجاق را به حالت باز قرار دهید ( مانند شکل روبه رو ) در این حالت سطح مقطع وسیع اجاق روی زمین قرار دارد .

باز تاب کننده ی مستطیل شکل جلوی اجاق کمک می کند که نور بیشتری به داخل اجاق وارد شود .

برای مدار های خورشید بالا ( بالا تر از 60 درجه ) دو مثلث دو سوی اجاق را به هم بچسبانید و وزن ظرف غذا را طوری در اجاق قرار دهید که مثلث کوچک مرکز اجاق بر روی زمین قرار گیرد .

برای راحت تر شدن کار می توانید به جای استفاده از چسب در کف دو مثلث دو سوی اجاق دو سوراخ ایجاد کنید و نخی را از درون آن رد کنید و از این نخ به جای آن چسب استفاده کنید .

 

برای طبخ ،ابتدا اجاق خورشیدی را رو به خورشید قرار دهید و غذا را در کیسه ی پلاستیکی مشکی قرار دهید و بعد آن را در یک کیسه ی شفاف پلاستیکی قرار دهید البته بهتر است از کیسه ی پلاستیکی مخصوص فر استفاده کنید . ظرف غذا را در وسط اجاق خورشیدی قرار دهید . ظرف غذا را 5 سانتی متر از سطح اجاق بالا بیاورید ، برای این کار می توانید از سه پایه استفاده کنید .

 

برای مکان های که ارتفاع خورشید بسیار بالا است ظرف غذا را بر روی مثلث کوچک وسط اجاق قرار دهید و آن را 20 سانتی متر از سطح اجاق بالا بیاورید تا در کانون قرار گیرد . بعد از کار با اجاق آن را جمع کنید ، این اجاق برای سفر بسیار مناسب است .

 

This document is published on The Solar Cooking Archive at http://solarcooking.org/farsi/DSPC-Cooker-fa.htm. For questions or comments, contact webmaster@solarcooking.org